You never have to be cold, my Lara, if you don´t wont to be.....

Leden 2009

...Mayové...

4. ledna 2009 v 14:07 | David |  Zápisky

...Mayové...

- Mayové jsou jednou z nejtajemnějších civilizací, vyskytovali se převážně na poloostrově Yucatanu a v jeho okolí (střední amerika, ovládali i jižní Mexiko), s Larou se za památkami této dávno ztracené civilizace vypravíme v Tomb Raider:Underworld.

*Nyní následuje pár malých informací o této civilizaci a památkách, které zde Lara objeví.


Mayský kalendář

Mayové používali k různým účelům celou řadu kalendářů. Sluneční kalendář se skládal z osmnácti měsíců po dvaceti dnech, přičemž k doplnění celého roku na 365 dní chybělo 5 dnů. Názvy měsíců se v průběhu času a s rostoucí vzdáleností výrazně lišily, ale pět dodatkových dní se používalo beze jména. Tyto dny naháněli lidem strach, protože se věřilo, že právě v těchto dnech se otevírají brány do podsvětí - Xibalby.

*tady je fotka mayského kalendáře,z podobného autoři hry vycházeli, můžete porovnat podle obou obrázků

Xibalba

Xibalba = místo strachu. Není přesně jasné, zda měla být Xibalba místem pro nadpřirozený život, nebo městem, jehož obyvatelé uctívali smrt(=kult smrti). Mělo se za to, že se Xibalba rozkládala na území dnešní Guatemaly, ale dnes se přesně neví, kde leží, nebo kde ležela pokud existovala.

Podle báje zde vládli vládcové Xibalby, kteří se těšili obětem, které posílali na smrt, v Mayském náboženství to není nic neobvyklého, Mayové si velmi potrpěli na rituální mučení obětí, věřili, že slzy oběti přivolají tolik potřebný déšť, jejich nejvýznamnější bůh se jmenovat Kukulkan, bývá často spodobňován jako had.
Obrázek: Na obrázku můžeme vidět nádherně zachovaný mayský reliéf. Mayské reliéfy mnoho optimismu nepřinášejí, ale svůj účel splňovali - vzbuzovali respekt a strach.

Mezi známé mayské památky patří např. Tajemný chrám nápisů v Palenque (čti Palenke), Chicken Itzá (čti Čikn icá) a vcelku zachovalý chrámový komplex Tikal - kde mimo jiné se nachází i posvátné hřiště. Mayové stavěli nádherné stupňovité pyramidy, které plnili převážně kultovní funkce.

Mayská hřiště
Už od mala byli vybírání chlapci, aby se vytrénovali a hráli rituální hru s malým míčkem, jejíž původ sahá do jedné legendy, hra vyjadřuje boj člověka s bohem o jeho zachování na zemi. Míč se tělem různě odrážel, a měl se strefovat do branky, vítězné družstvo se těšilo velké slávě, poražené družstvo zaplatilo svým životem....podle bájí se pod takovými hřišti měl nacházet vstup do Xibalby.
Mayská kultura vzkvétala až do doby, kdy byla zcela zničena Španělskými Conquistadory (čti Konkvistadori).

- Toto jsou jen ty nejstručnější informace o říší mocných Mayů, vybral jsem jen to, co jste měli možnost vidět v Tomb Raider:Underworld plus to, o čem se zmiňovala Lara, také jsem přidal pár vlastních znalostí a něco z knih. Tyto informace jsou jen malý obrázek, který si vytvoříte o této civilizaci sami.

Snaha o co největší zážitek ze hry

Tým vývojářu hry Tomb Raider:Underworld se snažili dát hře co nejrealističtější vzhled historických objektů a památek, kterými nás hra provázi, kvůli dobrodružství Lary v Xibalbě se vydali do Střední ameriky, kde nafotili fotky z komplexu v Chicken Itzá a jiných památkách. Zde pár fotek pro vás:

Zde 3 malé obrázky pro srovnání věrohodnosti:

...end...


...O rubrice...

4. ledna 2009 v 13:50 | David |  Zápisky

...Zápisky...

V této rubrice budu vypisovat všechny postřehy Lary z historie a mýtů, které buď řekla, či zapsala do svého PDA a podobně. Bude se jednat o věrohodné pojmy, které si po přečtení a zapamatování můžete uplatnit třeba ve studiu historie, nebo pro váš celkový přehled či pro koníčka a zajímavost.

Budu samozřejmě psát jen ty správné historické a mýtické pojmy, to znamená, že ty, které si ve hře autoři sami vymysleli či přikreslili (např. žádná bohyně Atlantidy Natla neexistovala ani se nepíše o ni v žádných mýtech, protože je zcela fiktivní osoba ve hře, za to např. severský bůh THOR je skutečný mýtický bůh hromů a blesků, tak jako další jména a pojmy ve hře, autoři se snaží co nejvíce přiblížit mýty a hru skutečnosti, ale občas si přikrášlit nebo pozměnit něco musí)

To je základní seznámení s rubrikou

autor

...Lářin dům v plamenech...

4. ledna 2009 v 10:37 | David |  Tomb Raider 8

...Lářin dům v plamenech...

Rozlučte se se zámkem v Cornwallu

Příběh v Tomb Raider:Underworld je více epičtější než v předchozích dílech, kdy Lara a její přátelé vyvázli s těch nejnepříjemnějších okamžiků (např. v Tomb Raider:Legend, kdy Zipa a Alistera zajali kumpáni Rutlanda před starým muzeem krále Artuše), ale zde se stane mnohem více...

Peklo začíná

Lara se doví při své expedici v Thajsku o otcově tajné pracovně, jež se nachází v katakombách pod zámkem v Corwallu. Okamžitě ji prozkoumává a nalézá druhou Thorovou rukavici. Při východu z pracovny se ale ozve ohromná rána, zadní chodba se celá sesype, všude je oheň a Lara je v šoku!
Okamžitě pospíchá co nejrychleji pryč, stropy se propadají, podlahy taktéž a všude se to víří popelem a dusivým kouřem. Nakonec se jí podaří dostat se do haly, která se ale velmi změnila od okamžiku, kdy jí opustila. Dominantní obraz Lady Amelie a Lorda Richarda Croftů olizují plameny, plátno se pomalu odtrhává. Nábytek už dávno ohni podlehl, v technické místnosti se ale příliš oheň nerozšířil. Laře se vše začíná hroutit, ale teď nemá čas sčítat škody, kde je Zip, Winston a Alister?
Schodiště haly je nestabilní, Lara ho překoná kotvou a pak se opatrně spouští ze zábradlí arkády. Dobíhá ke dveřím, kde jí ovšem čeká nemilé překvapení - Zip po ní vystřelí, Laře se podaří uhnout, ale vypadá to tak, že se něco stane..................
* Tady máme úryvek vzniku požáru, jak to dopadne dál a kdo je viníkem, to už víme (kdo ne, ten si bude muset zahrát poctivě celý Tomb Raider:Underworld). Tahle kapitola patří k těm velmi smutným, Lara přišla o rodiče, s její kamarádky se stal úhlavní nepřítel (Amanda) a teď dokonce přišla o střechu nad hlavou.

Informace poté a škody

* Policisté a hasiči přijeli velmi brzy, ale moc se toho už zachránit nedalo - Laře shořelo všechno, i její galerie plná úlovků ze všech možných kousků světa, snad je holka dobře pojištěná...

* V protokolu je zpráva o nalezení těla muže ve věku asi 25. let, byl zastřelen střelnou zbraní, prvním obviněným byla Lara, která pistol vlastní. Po soudním líčení a vyšetřování ale policie přišla k závěru, že zapálení zámku a zabití Lářina asistenta Alistera bylo učiněno cizím zaviněným.

* V současné době Lara řeší problémy spojené s pojištěním, škodami a bydlí v přechodném bydlišti - hotelu.

Vzpomínky na zámek v Cronwallu

Nyní následují malé vzpomínky na dobu, kdy zámek byl "obyvatelný" :)

-> zde máme foto z roku 1996, kdy se Lara zrovna nastěhovala, v hale bylo plno nejrůznějších beden a Lara byla zpátky doma - konečně (předtím studovala školy, cestovala - to vše jí zařídil otec, po jeho smrti se Lara stala přímou dědičkou a pod dozorem pověřených osob dostudovala a jakmile se stala plnoletou, zámek spadl pod její správu a kontrolu, ale nastěhovala se do něj mnohem později - žila totiž na jiném panství)

-> Lara si ihned zámek prohlédla, přetvořila do svého obrazu (přistavěla si tělocvičku, z tanečního sálu byl bazén - tanec pro Laru asi nikdy moc neznamenal)

-> v zámku se nacházelo bludiště, kde byl důmyslný mechanismus, díky kterému Lara získala "klíč" do tajné hudební místnosti.(Croftovi ovládali umění, Lářina matka hrávala také na různé nástroje, ale Lara vždy milovala adrenalinové sporty, a nějaké "brnkání" jí příliš nebavilo)
-> Personál: věrný rodinný služebník Winston, který zde služí od nepaměti a staral se o zámek, když nebyl obývaný.-> foto z roku 2004, zámek si Lara celý přebudovala do obrazu svého (aby se tam cítila dobře) ale zároveň zachovala jeho staré jádro a památky (úcta k rodičům a předkům).

-> konečně byl dostaven bazén a vylepšena tělocvična

-> původní kožený nábytek v hale a červené koberce byli nahrazeny modernějšími. Knihy, které se zde a po pokojích a chodbách všude povalovaly byly uloženy do knihoven.

-> bylo vybudováno technické centrum plné moderních počítačů a technologie, které Laře pomůže v terénu - lokalizuje ji, může komunikovat a posílat věci přes své PDA a podobně.

-> Personál: Lara má hodně práce se svými archeologickými přednáškami, výzkumy a proto si najala asistenta - Alister Fletcher, který svou vzdělaností a pracovitostí se stal Lářinou pravou rukou.
Dále si najala do "Zipa"(přesné jméno se neuvádí), kterému technickou místnost dala na starost, a který se má starat o technické věci v sídle a podobně, také se říká, že je bývalý Hacker.
Winston stále zůstává - je "součástí zámku" a velmi moudrý muž-> 2008, děštivý večer, za chvíli začne opravdové peklo, při kterém Lara ztratí střechu nad hlavou, blízkého spolupracovníka a setká se se svým hodně podařeným dvojníkem.

-> možná bude příběh tohoto panství a jeho tajemství pokračovat v bonusovém levelu Beneath the Ashes (Pod popelem), podle názvu to je více než pravděpodobné- ale už teď si všichni můžeme říci - Sbohem Cornwalle(nebo snad ne?)

...end...

...Aktualizace...

3. ledna 2009 v 12:54 | David

Novinky

Vítejte!
- spřátelených blogů je zas o jeden více, je to blog od Patys , více informací o tomto blogu a autorce ve spřátelených blozích

- konečně jsem dohrál Tomb Raider : Underworld a recenze je na světě! Více v rubrice Tomb Raider 8

- dále se můžete těšit na nové články a screeny z Tomb Raider : Underworld a jiné, bude i dokončen životopis Natly, která v tomto posledním TR pokračování dala Laře definitivní pokoj!

Mějte se

David


...recenze + info...

3. ledna 2009 v 12:37 | David |  Tomb Raider 8
Vydání hry a prezentace

Jak je patrné z obrázku nahoře, Tomb Raider:Underworld měl premiéru dne 21. Listopadu 2008, hra byla prezentována na nejrůznějších veletrzích a výstavách po celém světě (např. v Lipsku, U.S.A., Anglii a td...)

* dokonce byla prezentováná i v Polsku


Pro nový díl Tomb Raider byla vybrána i nová modelka - Alison Carrol, která byla jako hra samotná revoluční, protože od předchozích modelek není jen statická ale i dynamická protože Alison:
- se dostalo velmi dobré gymnastické průpravy, dělala jí i sportovně

- zvládá i hodně dalších náročných sportů (základy sebeobrany, atletika,..)

- rychle se učí, je vtipná a snaží se být dobrou modelkou

- původně před modelkou Lary Croft pracovala jako recepční jednoho klubu


*Alison je a byla jak chválená, tak zatracována modelka Lary Croft

- Ať už je váš názor na Alison jakýkoliv, udělala opravdu kus práce, projezdila všechna možná místa, výstavy a podobné akce spojené s propagací Tomb Raider:Underworld, a kromě pózování na objektivy a gymnastickými sestavami si zažila i pár trapasů. Myslím, že to jako nová modelka Lary Croft neměla zrovna lehké, ale stále nám dokazuje, že má vůli bojovat......


Vydání hry v České republice

- K ná se hra dostala o pár týdnu později, distributor hry v ČR (Cenega) totiž měl problémy s potisky obalů a proto chvíli trvalo, než se problém vyřešil.

- jakmile hra na českém trhu vyšla, čekalo nás malé překvapení - Eidos totiž uvolnil pár figurek Lary, které dostali ke hře první kupující jako bonus.


Příběh a info ke hře...

- Hra navazuje pár let po Tomb Raider:Legend, kdy Lara na základě informací v deníku svého otce objevuje ztracený chrám na dně Středozemního moře, kde by se měla nacházet rukavice mýtického boha hromů a blesků Thora ale také víc informací o Avalonu, místu, kde zmizela její matka před lety v Nepálu.

* Tak jako v Tomb Raider:Legend hledala Lara Excalibr, zde bude hledat další bájnou zbraň, a to Thorovo kladivo.

* Aby Lara kladivo severského boha našla, bude muset získat také jeho pás a rukavice, díky kterým kladivo uzvedne a získá větší sílu

- Příběh ovšem nebude chronologicky seřazen, vše totiž začíná v hořícím domě Lary a poté pokračuje pár týdnu před výbuchem sídla Croftů.
- Do cesty se tentokrát nepostaví jen zhrzená Amanda Evert, která pořád nedokáže odpustit Laře, že jí nechala v Paraiso, ale také Jacqueline Natla, kterou narozdíl od Amandy Lara neviděla už pár let...vše nasvědčuje tomu, že po událostech v Tomb Raider:Legend byla Natla osvobozena Amandou, a Lara bude mít s těmito dvěma "kamarádkami" plné ruce práce, protože se jí do cesty i postaví dokonalejší klon Natly (první byl v Tomb Raider I. nebo Tomb Raider:Anniversary). Lara procestuje mnoho zajímavých míst za svou poutí, aby zničila svou dlouholetou sokyni - nesmrtelnou bohyni Atlantis a našla svou matku........
*čeká nás epický příběh plný emocí, napětí a akce!

Vzhůru do dobrodružství!

Vylepšení a změny hry oproti předchozím dílům:

- nádherněji propracovaná grafika prostředí a samotné Lary
- interakce s prostředím, dynamické počasí (prší, sněží,..)
- motion rapture pohybů Lary (realisticky nasnímané pohyby)
- mnoho nových akčních prvků, pohybů, nepřátelů,...
- adrenalinové manévry
- doplňovaní zdraví
- a mnoho další......

A to je konec?

Určitě ne, bylo oficiálně oznámeno, že Tomb Raider:Underworld se dočká bonusových levelů a to:

1) Beneath the Ashes (pod popelem)
2) Lara's shadow (Lářin stín)

- zatím se o těchto levelech a jejich příběhu atd. moc neví, jen to, že vyjdou exkluzivně pro konzoli Xbox360.

- snad časem i pro PC a jiné konzole

...end...